Z czego najszybciej zbudować dom?

Na czas realizacji projektu budowlanego ma wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest zastosowana technologia oraz użyte materiały budowlane. Odpowiednia konstrukcja budynku i właściwe korzystanie z oferowanych przez nią możliwości to duża szansa na to, że już wkrótce wprowadzisz się do własnych czterech kątów. Przyjrzyjmy się zatem, jak szybko zbudować dom i co można zrobić, by jeszcze bardziej przyspieszyć prace?

Z czego budować?

Decydując się na konkretny budulec, trzeba wybrać materiał, charakteryzujący się odpowiednią izolacyjnością. Najpopularniejsze i sprawdzone rozwiązania to beton komórkowy, ceramiczne pustaki oraz bloczki keramzytowe. Materiały te doskonale sprawdzają się w roli elementów, tworzących główną konstrukcję budynku. Buduje się z nich dość szybko, a w wielu przypadkach do ich pokrycia wystarczą tynki jednowarstwowe.

Bloczki często są wyposażone w bruzdy i wpusty, które nie dość, że są pomocne podczas łączenia ze sobą poszczególnych elementów, to jeszcze ułatwiają przenoszenie. Te materiały są też bardzo proste w obróbce. Dotyczy to zarówno dopasowania ich do siebie, jak i późniejszego wykonywania w nich bruzd instalacyjnych.

Z czego najszybciej budować dom? – Wskazówki

  • Ściany działowe buduj z lekkich konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. To znacznie szybsze od stawiania ściany z cegieł.
  • Zamiast podłogi w formie drewnianego parkietu, wybierz panele podłogowe. Po pierwsze ich położenie pozwoli zaoszczędzić nieco czasu. Po drugie od razu nadają się do użytku i nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych (np. cyklinowania).
  • Poszycie dachu wykonaj z blachodachówki. Wykorzystanie gotowych arkuszy zamiast dachówki ceramicznej, znacznie przyspieszy termin zakończenia robót.
  • Tam, gdzie to możliwe, stosuj prefabrykowane elementy (np. stropy). Zaoszczędzisz w ten sposób czas, potrzebny na ich wykonanie na miejscu budowy.
Zobacz również
Schowaj
0 projektów
w Twojej teczce
  • pow. użytkowa
  • min. szerokość działki
  • kondygnacje
Pokaż rzuty