Dodatkowe/pomocnicze pomieszczenia w domu

Wybierając projekt domu koncentrujemy się na bardzo wielu czynnikach. Jednym z ważniejszych, o którym warto pomyśleć przed wybraniem projektu jest połączenie funkcjonalności i wygody, jaką dają dodatkowe pomieszczenia. Sprawdźmy, które z nich są najbardziej przydatne w nowoczesnych projektach domów. 

Continue Reading →

Rodzaje materiałów budowlanych

IMG_3827

Materiały budowlane na ściany zewnętrzne

Zdecydowanie najlepszymi materiałami budowlanymi na ściany zewnętrzne są te, które zapewniają koszty późniejszej eksploatacji na racjonalnie niskim poziomie. Uzyskanie takiego efektu może okazać się nie łatwym zadaniem, zwłaszcza jeżeli rynek oferuje szeroką gamę produktów przy dość licznych technologiach wykonania. Sztuka budowlana okazuje się dla wielu ciężkim do zgryzienia orzechem. Uwaga – w przypadku techniki murowanej, istotne jest aby wykonawca przestrzegał zaleceń producenta dotyczących zarówno materiału na mury, jak i systemu ociepleń. Odpowiedni dobór grubości elementów i prawidłowe ich murowanie oraz ocieplenie to wyjściowa i fundamentalna zasada.

Continue Reading →

Elewacja drewniana – prosty sposób na ładny dom

Jeszcze nieco ponad sto lat temu w wielu regionach naszego kraju niemal wszystkie wiejskie domy miały drewniane ściany. Również i dziś, choć gama dostępnych materiałów znacznie się poszerzyła, wielu z nas marzy, by zamieszkać właśnie w domu z drewna. Mimo to z dobrodziejstw tego materiału korzysta się dziś w coraz mniejszym stopniu: na przeciętnej polskiej budowie z litego drewna powstaje już tylko więźba dachowa oraz schody. Drewno okazuje się dziś na ogół materiałem nazbyt drogim i wymagającym, by warto było tworzyć z niego ściany nośne.

Wciąż jednak świetnie sprawdza się w projektach domów jako materiał na efektowne wykończenie – a więc tam, gdzie pozwala mu się grać pierwsze skrzypce.

Continue Reading →

Zbrojenie stropu c.d.

IMG_3909

Techniki zbrojenia betonu

Technika zbrojenia betonu, bez względu na swój przebieg, jest procesem czasochłonnym. Ważne – do łączenia poszczególnych prętów czy siatek stosuje się strzemiona lub drut. Najprostszy sposób zbrojenia budowlanego polega na umieszczeniu prętów w odpowiednich miejscach i powiązaniu ich ze sobą za pomocą drutu wiązałkowego. To tzw. ręczne zbrojenie prętów, mało efektywne i mogące wpłynąć niekorzystnie na terminową realizację inwestycji.

Continue Reading →

Wykonywanie stropu żelbetowego

IMG_3805

Zbrojenie – na czym polega i jakie są jego rodzaje

Zbrojenie stropu to jedna z podstawowych i zarazem najważniejszych prac budowlanych, bez których niemożliwa jest kontynuacja kolejnych prac związanych z powstawaniem domu. Niemalże wszystkie projekty domów nowoczesnych z naszej kolekcji posiadają stropy żelbetowe.

Continue Reading →

Konstrukcja schodów

Schody w domu jednorodzinnym – nowatorskie czy tradycyjne?

IMG_3904

Dobrze znana zasada: „mniej znaczy więcej”, w przypadku wyboru odpowiednich schodów do domu jednorodzinnego sprawdza się idealnie. Zatem, na jaki rodzaj schodów warto postawić swój wybór, by możliwie jak najbardziej skorzystać?

Bez względu na to, w jakim typie schodów gustujemy, musimy pamiętać, że oprócz podstawowej ich funkcji tj. umożliwienie mieszkańcom bezpiecznego przemieszczania się między kondygnacjami budynku, schody winny spełniać rolę równie ważną, a bowiem dekoracyjną. Co więcej, połączenie tych dwóch zadań powinno odbywać się przy zachowaniu minimum zajmowanego miejsca, dzięki czemu domownicy otrzymują maksimum przestrzeni. Takie zasady staramy się stosować w naszych projektach domów z poddaszem.

Continue Reading →

Materiały ścian zewnętrznych – czym się kierować?

IMG_3633

Porównanie materiałów budowlanych – czym warto się kierować podczas wyboru?

Jedną z najistotniejszych kwestii, która od lat nurtuje inwestorów jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych a poniesienie znacznych kosztów i utrata często cennego czasu realizacji inwestycji. Na jakie zatem dostępne na rynku materiały zwrócić uwagę, by finansowo i terminowo wyjść korzystnie, zapewniwszy przy tym prawidłową eksploatację?

Continue Reading →

Domy o powierzchni do 140 m2 – najczęściej poszukiwana kategoria projektów

Niewielki dom o powierzchni do 140m2 to inwestycja najczęściej wybierana przez naszych inwestorów, planujących budowę własnego domu. Popularność domów tej wielkości wynika z wielu czynników, ale jednym z najważniejszych są oczywiście niższe koszty niż w przypadku inwestycji o większej powierzchni. Wybierając niewielki dom należy pamiętać, aby dom był zaprojektowany ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb przyszłych mieszkańców, dzięki czemu będzie mógł być funkcjonalny i wygodny. Zatem, na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt małego domu?

Continue Reading →

Studnia głębinowa

IMG_3417

Studnia głębinowa – alternatywa dla wodociągu.

Studnia głębinowa czy podłączenie do miejskiej sieci wodociągowej? To jedno z pierwszych pytań, na które musimy odpowiedzieć sobie budując własny dom. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę decydując się na wariant numer 1 – własną studnię na działce.

Bez wątpienia jednym z głównych atutów posiadania własnej studni głębinowej są niskie koszty. Zanim jednak do nich przejdziemy, dowiedzmy się najważniejszych informacji na temat studni głębinowych.

Continue Reading →