Domy o powierzchni do 140 m2 – najczęściej poszukiwana kategoria projektów

E-237_front

Niewielki dom o powierzchni do 140m2 to inwestycja najczęściej wybierana przez naszych inwestorów, planujących budowę własnego domu. Popularność domów tej wielkości wynika z wielu czynników, ale jednym z najważniejszych są oczywiście niższe koszty niż w przypadku inwestycji o większej powierzchni. Wybierając niewielki dom należy pamiętać, aby dom był zaprojektowany ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb przyszłych mieszkańców, dzięki czemu będzie mógł być funkcjonalny i wygodny. Zatem, na co należy zwrócić uwagę, wybierając projekt małego domu?

Continue Reading →

Wieniec na ścianach fundamentowych

A teraz o wieńcu na ścianach.
Wieniec na ścianach fundamentowych… Wykonywać? Nie wykonywać? Takie wątpliwości pojawiają się często w głowach inwestorów, a pytania na forach internetowych. Odpowiedzią, która nasuwa się od razu, jest zalecenie wykonania zgodnie z projektem! Należy jednak pamiętać, że pewność taką można mieć wtedy, gdy projekt jest sporządzony w oparciu o badania gruntowe i wizję lokalną. Większość domów jednorodzinnych powstaje jednak na podstawie projektów gotowych, w przypadku których nie jest nawet możliwe dopasowanie wszystkich rozwiązań do konkretnych warunków działki.

Continue Reading →

DOM modelowy – wykonywanie ścian fundamentowych

IMG_3358 (2)

Ze względu na ukształtowanie terenu i częściowe podpiwniczenie domu, rozważaliśmy zastosowanie jednego z dwóch najpopularniejszych rozwiązań ścian fundamentowych. Wybór był pomiędzy wylewanymi z żelbetu ścianami monolitycznymi, a ścianami murowanymi z bloczków. O wyborze bloczków zaważyły niższe koszty i korzystne warunki gruntowe na naszej działce. Ściany modelowego domu E-221 ostatecznie wykonane zostały z bloczków betonowych M6 klasy 15 o wymiarach 38 x 25 x 12 cm.

Continue Reading →

E-domy modelowy E-221 – zbrojenie

Kiedy forma fundamentów jest już gotowa i podkład z chudego betonu jest stabilny, przystępujemy do ułożenia zbrojenia.

W przypadku modelowego domu wg projektu E-221 przewidziane zostało zbrojenie prętami #12mm ze stali zbrojeniowej AIIIN, ze strzemionami #8mm. Należy zwrócić uwagę aby pręty były odtłuszczone, bez oblodzenia i łuszczących się nalotów. Nieznaczna korozja nie jest zagrożeniem dla zbrojenia.

Continue Reading →

E-domy modelowy w Płaskiej – betonowanie

IMG_2443 - Kopia

Podczas wylewania betonu należy dopilnować, aby nie nastąpiło rozdzielenie składników mieszanki oraz żeby wypełniła ona dokładnie obrys ławy. Mieszankę zależnie od konsystencji wylewać można z wysokości nie większej niż 50 cm, gdy jest ona ciekła, oraz do 3 m, gdy jest w stanie gęsto plastycznym. Następnie wylany beton musi zostać zagęszczony. Jeśli jest wystarczająco rzadki, posłużyć się można tzw. „sztychowaniem”, czyli nakłuwaniem masy prętem stalowym i dodatkowo opukując boki szalunku. Gdy mamy do czynienia z masą gęstą, trzeba zastosować wibrowanie. Wibrator zanurzony w mieszance nie może dotykać zbrojenia ani szalunku. Docelowo z wylanej mieszanki powinno zostać usunięte powietrze, a górna powierzchnia powinna pokryć się zaczynem cementowym. Górną płaszczyznę ławy wyrównujemy i wygładzamy.

Continue Reading →

E-domy modelowy – posadowienie budynku

IMG_2434

Wykop został wykonany i kolejnym etapem jest wykonanie posadowienia budynku.

I jest to etap niezwykle istotny!

Rolą fundamentu jest przekazanie na grunt wszystkich działających na dom obciążeń (ciężaru własnego, obciążeń użytkowych, obciążenia wiatrem i śniegiem), w taki sposób aby nie przekroczyć nośności podłoża i wytrzymałości materiałów. Powinien zapewnić równomierne i minimalne osiadanie oraz stateczność konstrukcji, a także zabezpieczyć obiekt przed zawilgoceniem. Tak ważny element budynku powinien być uważnie zaprojektowany przez konstruktora z odpowiednimi uprawnieniami. Szczęśliwie w przypadku domu jednorodzinnego przeważnie daje się uniknąć niespodzianek i koniecznych korekt projektu, które zazwyczaj pojawiają się w przypadku skomplikowanych, wielkokubaturowych obiektów.

Continue Reading →