Protokół odbioru instalacji elektrycznej- wzór i koszt

Budowa domu to proces kilkuetapowy. Począwszy od załatwienia formalności, poprzez wykonanie fundamentów, aż do odbioru domu i dokumentacji z tym związanej. Jednym z ważniejszych zaświadczeń, bez którego budynek nie może zostać oddany do użytku jest protokół odbioru instalacji elektrycznej. Sprawdźmy, kto wydaje taki dokument i na jakim etapie budowy należy się o niego starać.

Continue Reading →

Ile kosztuje geodeta? Cennik na rok 2024

Budowa każdej nieruchomości oraz związane z tym procesem formalności, od wykonania
szczegółowej mapy do celów projektowych, przez wytyczenie granic działki, czy wyznaczenie
punktów do przyłączy, po rozmaite pomiary geodezyjne, wiąże się ze nieodzowną współpracą z
geodetą. Zakres usług geodety jest bardzo szeroki. Sprawdźmy, kiedy należy skorzystać z usług
geodety i na jaki ewentualny koszt musi być przygotowany potencjalny inwestor.

Continue Reading →

Czym jest stan deweloperski?

Wykończenie stanu deweloperskiego

Z określeniem „stan deweloperski” spotkamy się zapewne nieraz, kiedy będziemy chcieli kupić dom bądź mieszkanie. Co dokładnie oznacza stan deweloperski domu i co związane jest z kupnem  domu w standardzie deweloperskim? By móc łatwiej odnajdować się na rynku nieruchomości, dowiedz się szczegółów, które przygotowaliśmy. Sprawdź poradnik.

Continue Reading →

Kto zajmuje się i może zrobić projekt domu?

Zanim wybudujemy upragniony dom przed nami mnóstwo działań – nie tylko tych stricte związanych z samą budową, ale głównie przygotowanie i zebranie nielubianej przez wszystkich dokumentacji. A w szczególności zadbanie o projekt budowlany, bez którego budowa domu jest niemożliwa.

Continue Reading →

Jaki jest koszt budowy domu 70 m kwadratowych w stanie surowym?

Budowa domu to, bez względu na jego powierzchnię, zawsze duża inwestycja, na którą wpływ ma wiele czynników. Zaletą budowy domów do 70m kwadratowych jest nie tylko brak wymaganego pozwolenia, ale również ograniczenie wszelkich kosztów, z którymi musimy się zmierzyć podczas realizacji. Przyjrzyjmy się bliżej tematyce domów o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Continue Reading →

Przeszklone Ściany – Wady i Zalety

Przeszklone ściany to element architektoniczny, który od lat zdobywa popularność, oferując nowoczesny design i poszerzając przepływ światła do wnętrza. Jednakże, przed zdecydowaniem się na tego typu rozwiązanie, warto dokładnie przeanalizować wady i zalety przeszkleń, zwracając uwagę na techniczne aspekty, efektywność energetyczną oraz estetyczne walory tego rozwiązania.

Continue Reading →

Taras na piętrze – wszystko co powinieneś wiedzieć

W dzisiejszym świecie, gdzie każdy metr kwadratowy przestrzeni ma znaczenie, tarasy na piętrze stają się nie tylko elementem architektonicznym, ale również miejscem pełnym potencjału. Tarasy na piętrze to nie tylko przestrzeń rekreacyjna, ale również wyjątkowe architektoniczne rozwiązanie, które podnosi wartość estetyczną i funkcjonalną budynku. Projektując taras na piętrze, należy wziąć pod uwagę szereg kluczowych czynników, od konstrukcji po wybór materiałów.

Continue Reading →

Zmiany w projektach

Jak wprowadzić zmiany w projekcie

Jakie zmiany w gotowych projektach domów są kosztowne? Na ile inwestor może sobie pozwolić?

Możliwość kupienia gotowego projektu domu jednorodzinnego bądź innego budynku to przede wszystkim wygoda dla każdego inwestora. Zyskując opracowany już projekt otrzymujemy sprawdzone rozwiązania, szybko i tanio. Co jednak musimy zrobić, jeżeli chcemy wprowadzić własne pomysły i urozmaicić nieco propozycję projektantów? Na jakie i ile zmian możemy sobie pozwolić?

Continue Reading →

Budowa domu krok po kroku

Budowanie domu to duża inwestycja, która wymaga nie tylko wkładu finansowego, ale także czasu i odpowiedniego przygotowania. Zaplanowanie budowy domu od podstaw pozwoli lepiej i sprawniej przechodzić przez kolejne etapy prac oraz przygotować się na niespodziewane sytuacje. Od czego zacząć budowę domu i jakie powinny być kolejne kroki?

Continue Reading →