Suterena – co to jest i czym się różni od piwnicy?

Dość często na polskim rynku ogłoszeniowym znaleźć można suterenę na wynajem. To niezrozumiałe przez wielu pojęcie nie zawsze odbierane jest prawidłowo. Co to jest suterena, jak można ją zaadaptować i czym różni się od piwnicy?

Suterena służąca zarówno do celów mieszkaniowych, jako pomieszczenie gospodarcze bądź przestrzeń do przechowywania, zagospodarowywana jest przez mieszkańców w różnych celach. W zależności od potrzeb to dodatkowe miejsce może znacznie poprawić komfort użytkowania domu.

Co to jest suterena?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, suterena to inaczej kondygnacja budynku lub jej część zawierająca pomieszczenia lub przynajmniej jedno pomieszczenie, gdzie poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego, lecz od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej terenu przylegającego do tej strony budynku.

Innymi słowy z sutereną mieszkalną mamy do czynienia wtedy, gdy budynek mieszkalny posiada chociaż jedną kondygnację podziemną, w której znajduje się pomieszczenie użytkowe z oknem, a podłoga w tym pomieszczeniu położona jest 0,9 m poniżej poziomu terenu. Zapewne większość osób dalej może zapytać – jaka zatem jest różnica między sutereną a piwnicą?

Piwnica mieszkalna a suterena – czym się różnią?

O różnicy pomiędzy sutereną a piwnicą decydują dwa główne czynniki: obecność okna i poziom podłogi. Według prawa budowlanego za piwnicę uznaje się kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną (bądź ich część), w którym poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. W przypadku sutereny podłoga położona jest nie więcej niż 0,9 m poniżej głębokości od linii gruntu i posiada minimum jedno okno. Podłoga w piwnicy położona jest niżej, a pomieszczenie nie posiada zazwyczaj okna. Co więcej suterena może zostać zaadaptowana na pomieszczenie z funkcją mieszkalną, piwnica mieszkalna w związku z ilością ograniczeń nie.

Wady i zalety domu z sutereną?

W zależności od potrzeb mieszkańców, suterena może stać się jednym z kluczowych pomieszczeń w domu. Wykorzystanie dodatkowej przestrzeni w budynku to doskonały pomysł dla osób chcących w prosty sposób przekształcić swój dom, aby stał się bardziej komfortowy.  Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie w przyziemiu najważniejszym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę jest izolacja. Bowiem bez odpowiedniej izolacji murów znajdujących się poniżej poziomu gruntu, chroniącej przez wilgocią i zimnem, dostosowanie lokalu do warunków mieszkalnych może okazać się niemożliwe.

Innym pomysłem może być przekształcenie sutereny w pomieszczenie gospodarcze (pralnia, suszarnia, spiżarnia). Takie zastosowanie sutereny pozwala zyskać przestrzeń w głównej części domu. Właściciele domów dysponujący przestronnym wnętrzem aranżują suterenę na pokój rekreacyjny, służący jako siłownia, domowe kino, sauna, sala bilardowa itp.

Jednak niezwykle trafnym pomysłem opartym na dodatkowym zarobku jest przekształcenie sutereny w mieszkanie z osobnym wejściem i jej wynajem. To dodatkowe źródło dochodu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Bowiem jednym z minusów posiadania sutereny są dodatkowe koszty, które trzeba przeznaczyć na pokrycie opłat związanych z ogrzewaniem. Ponadto suterena winna zapewniać odpowiednie oświetlenie. A to pociąga za sobą kolejne wydatki.

Adaptacja sutereny na cele mieszkaniowe – co wziąć pod uwagę?

Zaadaptowanie sutereny na cele mieszkaniowe to świetny pomysł. Jednak aby go urealnić należy spełnić przepisy Prawa budowlanego i odpowiednio ją przygotować.

Prześledźmy najważniejsze elementy:

– przede wszystkim suterena winna być wyposażona w okno,

– podłoga w suterenie musi być nie więcej niż na 0,9 m głębokości od linii gruntu,

– mury poniżej gruntu muszą być odpowiednio zaizolowane i zabezpieczone,

– suterena powinna zapewniać prawidłową wentylację np. wentylację mechaniczną,

– wysokość sutereny musi wynosić przynajmniej 2,5 m,

– powierzchnia okien powinna być nie mniejsza niż 1/12 powierzchni podłogi,

– w suterenie powinno działać ogrzewanie, oświetlenie oraz doprowadzona musi zostać sieć elektryczna, a także przyłącze wodno-kanalizacyjne.

Comments are closed.

Post Navigation