Czy da się samemu wybudować dom?

Samodzielna budowa domu wydaje się rozwiązaniem, kuszącym inwestorów dużymi oszczędnościami. W końcu około 25% kosztów postawienia budynku to robocizna. Kolejną kwestią jest przeświadczenie, że samemu kontrolując proces budowy, łatwo można ustrzec się "fuszerki" czy niedociągnięć, jakże częstych w przypadku korzystania z usług niesprawdzonych ekip.

Podejmując się trudów realizacji projektu budowlanego, trzeba zdawać sobie sprawę, że należy wyposażyć się choćby w podstawową wiedzę z zakresu budownictwa, a i to może nie wystarczyć. Samodzielna budowa domu jest możliwa. Warto jednak przygotować się na potencjalne trudności.

Budowanie domu samemu – na co się nastawić?

  • Brak oczekiwania na wolny termin – budując samodzielnie, nie musisz czekać, aż wybrana przez Ciebie ekipa będzie miała wolny termin. Rozpoczynasz prace budowlane wtedy, gdy uznasz to za stosowne.
  • Konieczność posiadania wiedzy – informacje zaczerpnięte z forów internetowych lub branżowych czasopism, mogą okazać się niewystarczające. Kwestia ta jest o tyle ważna, że błędy w niektórych obszarach (m.in. izolacja przeciwwilgociowa, konstrukcja ścian i stropów), mogą mieć poważne konsekwencje, a do tego praktycznie nie da się ich później naprawić.
  • Pełna kontrola procesu budowy – to Ty decydujesz o tym, co w danym momencie będzie się działo na budowie. Tempo dostosowujesz to aktualnych możliwości.
  • Konieczność posiadania dużej ilości czasu – proces decyzyjny i wykonawczy pochłaniają ogromne ilości czasu i uwagi. Często odbija się to na życiu prywatnym i zawodowym.
  • Konieczność dźwigania – taka sugestia niektórym może wydawać się dziwna, ale budowa domu metodą gospodarczą wiąże się z koniecznością przeniesienia kilkudziesięciu ton materiałów budowlanych. Jest to jak najbardziej możliwe, warto jednak odpowiednio się do tego przygotować lub poprosić kogoś o pomoc.

Czy da się samemu wybudować dom? – Podsumowanie

Z pewnością samodzielna budowa domu nie należy do rzeczy prostych. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i dużej determinacji, jest w zasięgu osoby, która nie zajmuje się stawianiem budynków zawodowo.

Zobacz również
Schowaj
0 projektów
w Twojej teczce
  • pow. użytkowa
  • min. szerokość działki
  • kondygnacje
Pokaż rzuty