Od czego zacząć budowę domu w 2023?

Zbliżając się do upragnionego momentu, jakim jest rozpoczęcie budowy własnego domu, wielu inwestorów niecierpliwie odlicza dni. Zanim jednak wbita zostanie pierwsza łopata, trzeba dopilnować wielu spraw, by później móc w pełni skoncentrować się na postępujących robotach. O czym nie można zapomnieć i co tak naprawdę rozpoczyna budowę własnego lokum?

Budowa domu – jakie dokumenty przygotować?

Choć w wielu przypadkach uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest już konieczne, nadal trzeba dopełnić wielu formalności. W pierwszej kolejności trzeba zgłosić budowę w Urzędzie Miasta. Do tego będziesz potrzebować:

  1. 4 egzemplarze projektu budowlanego (musi on zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu, naniesiony na aktualną mapę; projekt architektoniczno-budowlany).
  2. Oświadczenie o dysponowaniu działką, na której budynek ma zostać posadowiony.
  3. Zaświadczenie, będące informacją potwierdzającą członkostwo projektanta we właściwej izbie samorządu zawodowego.
  4. Decyzję o warunkach zabudowy (dotyczy sytuacji, w których teren przedmiotowej działki nie jest objęty Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego).
  5. Potwierdzenie wniesienia opłaty (dotyczy sytuacji, w których część budynku ma zostać przeznaczona na cele inne niż mieszkalne).

Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, trzeba poinformować powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o planowanej dacie rozpoczęcia prac.

Pozwolenia gotowe – co dalej?

Jeśli sprawy administracyjne zostały załatwione, można przejść do kolejnego etapu.

  • Poszukiwanie ekipy budowlanej.
  • Zatrudnienie kierownika budowy (legitymującego się stosownymi uprawnieniami).
  • Pozyskanie środków finansowych (dotyczy sytuacji, gdy inwestycja będzie realizowana z kredytu hipotecznego).

Początek robót budowlanych – co najpierw?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj inwestycji realizujesz, pierwszym etapem fizycznych prac przy budowie powinno być ogrodzenie działki i wytyczenie fundamentów budynku. Ustaleniem dokładnej lokalizacji obiektu na terenie działki powinien zająć się geodeta. Dopiero później można przejść do wyrównywania terenu i przygotowywania gruntu pod fundamenty.

Zobacz również
Schowaj
0 projektów
w Twojej teczce
  • pow. użytkowa
  • min. szerokość działki
  • kondygnacje
Pokaż rzuty