Z czego najlepiej budować dom w 2023?

Rok 2023 to rok stosunkowo wysokich cen materiałów budowlanych. Nastąpiła jednak stabilizacja i wszystko wskazuje na to, że ten trend przynajmniej przez najbliższe miesiące się utrzyma. Przyjrzyjmy się materiałom, których warto użyć do postawienia ścian budynku.

Z czego najlepiej budować dom? Który materiał jest optymalny pod względem właściwości i ceny?

Materiały budowlane – rodzaje i właściwości

  • Ceramika tradycyjna – występuje w postaci cegieł pełnych lub drążonych. Taki budulec jest odporny na ściskanie, mało nasiąkliwy, mrozoodporny i twardy. Niestety bardzo słabo izoluje termicznie, przez co nadaje się głównie do budowy ścian wewnętrznych.
  • Ceramika poryzowana – znajdujące się wewnątrz pory odpowiadają za doskonałą izolacyjność termiczną. Parametr ten jest tak dobry, że ceramika poryzowana nadaje się do wznoszenia ścian jednowarstwowych (o grubości minimalnej 44 cm). Ten materiał ma słabszą zdolność tłumienia dźwięków.
  • Beton komórkowy – jest to materiał lekki i paroprzepuszczalny. Łatwo go obrabiać i doskonale izoluje przed chłodem. Słabsze strony to wytrzymałość mechaniczna oraz izolacyjność akustyczna. Beton komórkowy jest stosunkowo tani.
  • Silikaty – są to bloczki wapienno-piaskowe. Dobrze chronią przed dźwiękiem, są mrozoodporne, trwałe i paroprzepuszczalne. Ich wady to niska izolacyjność cieplna, duża waga i trudności w obróbce. Z silikatów nie buduje się zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Materiał ten sprawdzi się tam, gdzie za ocieplenie będzie odpowiadała dodatkowa warstwa.
  • Keramzytobeton – pustaki z tego surowca wypełniane są często wełną mineralną lub styropianowymi wkładkami. Bloczki nadają się na ściany jednowarstwowe.

Co wybrać na budowę?

Uwzględniając cechy poszczególnych materiałów oraz ich koszt, możemy przedstawić dwie najkorzystniejsze propozycje.

  1. Ściana dwuwarstwowa z betonu komórkowego oraz termoizolacji, wykonanej metodą lekką mokrą (warstwa styropianu, siatka zbrojąca zatopiona w zaprawie klejowej oraz tynk cienkowarstwowy).
  2. Ściana jednowarstwowa z ceramiki poryzowanej (grubość ścian, wynoszącą minimum 44 cm, należy uwzględnić, projektując płytę fundamentową).
Zobacz również
Schowaj
0 projektów
w Twojej teczce
  • pow. użytkowa
  • min. szerokość działki
  • kondygnacje
Pokaż rzuty