Pozwolenie a zgłoszenie – zmiany istotne i nieistotne na etapie budowy

Kontynuujemy wątek pozwolenie na budowę vs zgłoszenie.

Kolejna i najważniejsza różnica pomiędzy zgłoszeniem budowy domu a pozwoleniem dotyczy zmian w projekcie.

W trakcie budowy domu możemy zechcieć wykonać pewne roboty inaczej niż przewiduje projekt. Część z nich prawo budowlane kwalifikuje jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu, a część jako nieistotne. Do istotnych zmian zaliczamy np. zmianę długości, szerokości czy wysokości budynku. O tym czy zmiana jest istotna, decyduje projektant, dlatego nie omawiamy szczegółowo tych odstępstw.

Co jest ważne z punktu widzenia inwestora?

Jeśli dom budujemy na podstawie zgłoszenia, zmiany istotne spowodują, że będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę na całe zamierzenie, czyli ponownie złożyć w urzędzie wniosek wraz z kompletnym projektem budowlanym.

Natomiast, jeśli dom wznosimy na podstawie pozwolenia na budowę i zechcemy wykonać zmiany zakwalifikowane do istotnych, będziemy musieli złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. W tym przypadku do wniosku dołączymy projekt zamienny obejmujący zakresem jedynie planowane zmiany – nie musi to być cały kompletny projekt.

W obu przypadkach pozwolenie musimy uzyskać, zanim przystąpimy do wykonywania robót odstępujących w istotny sposób od zatwierdzonego projektu.

A co ze zmianami nieistotnymi?

Jeśli projektant planowane zmiany zakwalifikuje jako nieistotne, musi w projekcie budowlanym zamieścić rysunki i opis dotyczące tego odstąpienia. Wtedy do zawiadomienia o zakończeniu budowy dołączamy kopie tych rysunków z naniesionymi zmianami, a oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu budynku zgodnie z przepisami i projektem musi potwierdzić również projektant i inspektor nadzoru inwestorskiego, jeśli był ustanowiony.

Podsumowujemy. Pozwolenie czy zgłoszenie – która procedura jest korzystniejsza?

Uwzględniając powyższe czynniki, wydaje się, że lepiej wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę, nawet jeśli procedura w urzędzie może potrwać nieco dłużej. Wpływ na to ma jedna zasadnicza różnica pomiędzy tymi procedurami.

Jeśli w trakcie wykonywania robót zechcemy dokonać zmian nieistotnych w zatwierdzonym projekcie, a roboty realizujemy na podstawie pozwolenia, wystarczy, że dołączymy do zawiadomienia o zakończeniu budowy, odręcznie korekty na kserokopiach rysunków projektu budowlanego, naniesione kolorem czerwonym przez autora projektu budowlanego, w razie potrzeby z uzupełniającym opisem.  Jeśli zechcemy dokonać zmian kwalifikowanych do tzw. istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu, wystarczy, że wystąpimy z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę, dot. fragmentu projektu.

Natomiast przy zgłoszeniu, w obu przypadkach, musimy wystąpić z kolejnym zgłoszeniem na całe zamierzenie, składając w urzędzie kompletną dokumentację, uwzględniającą zmiany.

Comments are closed.

Post Navigation