Budowa domu jednorodzinnego – pozwolenie czy zgłoszenie?

Planujesz budowę domu jednorodzinnego i nie wiesz, czy złożyć wniosek o pozwolenie czy zgłoszenie? Sprawdź, czym różnią się te procedury. Dowiedz się, czy aby na pewno korzystniejsze jest zgłoszenie budowy domu.

Od kiedy weszły w życie przepisy umożliwiające budowę domu jednorodzinnego na zgłoszenie, wielu inwestorów chce realizować inwestycję właśnie w oparciu o tę procedurę. Na pierwszy rzut oka wydaje się bowiem, że ma ona same zalety, a przede wszystkim jest szybsza od tradycyjnego pozwolenia. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego tak naprawdę niewiele różni się od pozwolenia na budowę, a czasem może się okazać rozwiązaniem gorszym. Dlaczego?

Zgłoszenie budowy domu i pozwolenie na budowę – porównanie formalności

Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego jest procedurą podobną do pozwolenia na budowę, ponieważ w obu przypadkach:

  • do wniosku dołączamy te same dokumenty, czyli m.in. projekt budowlany sporządzony przez projektantów z uprawnieniami,
  • inwestycja musi być zgodna z wymaganiami przepisów, w tym z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzją o warunkach zabudowy (tę decyzję musimy uzyskać przed złożeniem wniosku),
  • o rozpoczęciu budowy i jej zakończeniu zawiadamiamy powiatowego inspektora nadzoru budowlanego,
  • geodeta musi wytyczyć budynek, a po zakończeniu budowy wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą,
  • zatrudniamy kierownika budowy, a przebieg robót dokumentujemy w dzienniku budowy,
  • jeśli robót budowlanych nie rozpoczniemy przed upływem 3 lat lub przerwiemy je na dłużej niż 3 lata, decyzja o pozwoleniu na budowę wygaśnie, a zgłoszenie straci ważność.

Jak widać wyżej – podobieństw między pozwoleniem a zgłoszeniem jest całkiem sporo. Czym zatem się różnią?

Pierwszą i niestety tylko pozorną różnicą jest czas trwania formalności. W przypadku zgłoszenia budowy domu, urząd przyjmujący zgłoszenie ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku, a w przypadku pozwolenia na budowę – 65 dni. Dlaczego jest to tylko pozorna różnica?

Otóż – jeśli okaże się, że w dokumentacji, którą złożyliśmy wraz z wnioskiem, coś jest niejasne, nie zgadza się z przepisami lub czegoś brakuje, urząd wezwie nas do usunięcia tych braków, co przerwie bieg wyżej wskazanych terminów. W praktyce może się zatem okazać, że na przyjęcie zgłoszenia czekaliśmy tyle samo, ile czekalibyśmy na decyzję o pozwoleniu na budowę.

Kolejną różnicą między omawianymi procedurami jest sposób oddziaływania projektowanego domu na otoczenie. Jeśli budynek nie oddziałuje na działki sąsiednie (czyli nie ogranicza ich zagospodarowania), wtedy można zastosować procedurę zgłoszenia, bo nie trzeba zawiadamiać o planowanej inwestycji sąsiadów. Jeśli projekt tego samego domu – który nie oddziałuje na otoczenie – złożymy wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, sąsiedzi również nie zostaną powiadomieni i nie będą brać udziału w postępowaniu. Będzie to równoznaczne z tym, że decyzję o pozwoleniu na budowę powinniśmy uzyskać stosunkowo szybko.

Wspomniana decyzja o pozwoleniu na budowę to kolejny element, którym różnią się obie procedury. W przypadku zgłoszenia nie otrzymujemy decyzji, a podstawą do rozpoczęcia robót jest tzw. milcząca zgoda organu. Jeśli urząd w ciągu 21 dni nie wyda sprzeciwu ani nie wezwie nas do uzupełnienia dokumentacji, możemy (po dopełnieniu odpowiednich formalności) rozpocząć budowę.

c.d.n.

Comments are closed.

Post Navigation