Budowa domu krok po kroku

Budowanie domu to duża inwestycja, która wymaga nie tylko wkładu finansowego, ale także czasu i odpowiedniego przygotowania. Zaplanowanie budowy domu od podstaw pozwoli lepiej i sprawniej przechodzić przez kolejne etapy prac oraz przygotować się na niespodziewane sytuacje. Od czego zacząć budowę domu i jakie powinny być kolejne kroki?

Wszystko zaczyna się od myśli, marzenia, pomysłu. Kiedy zapada decyzja o budowie domu w głowie widzimy wizję pięknego, stylowo urządzonego budynku, do którego wprowadzamy się z uśmiechem na twarzy. Zanim jednak zaczniemy rozpakowywać kartony i walizki czeka nas dużo pracy. Ważne jest, aby budowanie domu potraktować jak projekt – stworzyć harmonogram i kosztorys, rozpisać poszczególne etapy. Jak wybudować dom?

Budowa domu od podstaw – działka

Budowa domu zaczyna się tak naprawdę w momencie podjęcia decyzji, na długo przed tym, zanim pojawią się fundamenty. To stan, który można nazwać etapem 0 i przeznaczony jest na zgromadzenie wszelkich dokumentów, pozwoleń i zgód. Następnie konieczny jest zakup działki. Warto mieć już wstępny pomysł na projektu domu, aby dopasować go do odpowiedniego terenu. Budynek powinien być usytuowany na działce zgodne z obowiązującymi przepisami, w szczególności dotyczy to  odległości od granicy i sąsiedniej zabudowy:

  • 4 metry – odległość między ścianą domu a granicą działki, gdy w ścianie znajdują się okna (także dachowe) i drzwi;
  • 3 metry – odległość między ścianą a granicą działki, gdy ściana pozbawiona jest okien i drzwi;
  • 1,5 metra odstępu między granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, schodami zewnętrznymi.

Nie oznacza to, że na mniejszej lub wąskiej działce nie można wybudować domu, jednak wiąże się to z doborem odpowiedniego projektu.

Budowanie domu – wybór projektu

Nieodłącznym i obowiązkowym elementem budowy domu jest wybór projektu. Ma on fundamentalne zadanie, bo bez niego nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Projekt może być gotowy lub indywidualny.

Projekt indywidualny wymaga więcej czasu na jego przygotowanie, a tym samym jest droższy. Jednak jego niezaprzeczalną zaletą jest idealne dopasowanie do preferencji i potrzeb mieszkańców. Taki projekt łatwiej dopasować także do posiadanej działki. Warto też wiedzieć, że projekt gotowy wymaga adaptacji i przystosowania go do warunków działki – mówi ekspert e-domy.pl

Na tym etapie bardzo ważne jest podjęcie decyzji o tym, jak będzie wyglądał nasz dom, m.in. czy będzie parterowy czy piętrowy, z piwnicą lub bez, z garażem w bryle budynku czy wolnostojącym. Gotowy projekt składamy w Starostwie Powiatowym wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę oraz dokumentami:

  • Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu uzyskaną z Urzędu Miasta Wydziału Architektury;
  • Warunkami technicznymi dostawy mediów uzyskanymi z odpowiednich zakładów;
  • Mapą sytuacyjno-wysokościową, wykonaną przez geodetę;
  • Dokumentacją dodatkową, jeśli jest wymagana w danym przypadku.

Na odpowiedź starostwo ma 65 dni od daty złożenia wniosku, a następnie należy zaczekać 14 dni na uprawomocnienie decyzji. Po tym czasie możemy przystąpić do budowy domu.

UWAGA!
Decyzja ważna jest przez 3 lata – to czas, kiedy musi rozpocząć się budowa. Jeżeli tak się nie stanie niezbędne jest ponowne rozpoczęcie całego procesu.

Budowa domu krok po kroku

Kiedy wszystkie formalności już za nami, założyliśmy dziennik budowy i umówiliśmy się z uprawnionym geodetą na wytyczenie nieruchomości możemy uznać, że budowa od podstaw właśnie ruszyła. Zwykle pierwszym krokiem jest ogrodzenie działki i wyrównanie terenu. Następnie przechodzimy przez kolejne etapy budowy domu.

Etap 1 budowy domu – stan zerowy

Pierwszym krokiem jest budowa fundamentów i piwnicy (jeśli zdecydowaliśmy się na projekt z piwnicą). Choć brzmi to błaho prawidłowe przygotowanie fundamentów ma niezwykle ważne znaczenie dla całego budynku. To na nich opierać się będą ściany, a tym samym cały ciężar domu. Podczas budowy fundamentów należy zadbać o izolację części podziemnej i rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacyjnych. Istotne jest także wykonanie drenażu – zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią.

Etap 2 budowy domu – stan surowy otwarty

Przechodzimy do etapu, który będzie trwał najdłużej i pochłonie najwięcej pieniędzy z budżetu – zaczyna się właściwa budowa domu krok po kroku. Zaleca się, aby etap ten odbywał się wiosną, gdyż to najlepszy czas do wznoszenia ścian. To faza, w której powinny zostać wybudowane wszystkie ściany zewnętrzne, stropy i schody, a w dalszej kolejności więźba dachowa, komin i pokrycie dachu (jeśli w projekcie są okna dachowe, to jest idealny moment na ich montaż).

Etap 3 budowy domu – stan surowy zamknięty

Choć najważniejszy etap budowy został ukończony i nasz dom przybrał już zaplanowany kształt to przed nami jeszcze dużo pracy – tym razem w środku. W tym stadium trzeba wykonać wszelkie instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i gazową. Montujemy okna, drzwi wejściowe oraz garażowe – przygotowujemy tym samym budynek na zimę.

WAŻNE!
Wszystkie instalacje należy zlecić do wykonania uprawnionemu fachowcowi. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że prace zostały wykonane starannie i należycie, a przede wszystkim bezpiecznie!

To dobry moment, aby położyć suche tynki, uporządkować teren wokół domumateriały budowlane nie będą już potrzebne. Można zająć się montażem docelowego ogrodzenia i bramy wjazdowej.

Etap 4 budowy domu – wykończenie i montaż

Kiedy budowa dobiegła końca i w domu mamy już dach, okna i drzwi oraz wszystkie instalacje przyszedł czas na postawienie kropki nad i. Wbrew pozorom te ostatnie prace są równie istotne i czasochłonne – przed nami wykończenie domu do stanu, w którym można w nim zamieszkać. Na początek warto zainstalować urządzenia grzewcze – piec, kominek czy grzejniki. Następnie możemy przejść do takich prac, jak:

  • Wykonanie ścian działowych;
  • Wykończenie kuchni i łazienki – płytki, armatura, ceramika, sprzęty typu kuchnia, pralka, itp.;
  • Położenie tynków i gładzi;
  • Wykończenie podłóg i schodów;
  • Malowanie ścian;
  • Instalacja lamp i kontaktów;
  • Wykończenie piwnicy i poddasza;
  • Inne prace wykończeniowe.

Na tym etapie warto wykonać ocieplenie i wykończenie elewacji zewnętrznej. Zwykle to prace wykonywane na samym końcu, nawet po kilku latach od budowy. Po zakończeniu powyższych prac dom uważa się za ukończony, a jego stan określa mianem „pod klucz”. Teraz zaczyna się najprzyjemniejsza część, czyli meblowanie, wyposażanie, urządzanie i dekorowanie pomieszczeń.

Budowanie domu – jak zakończyć budowę?

Choć budynek jest już gotowy do zamieszkania to, aby legalnie móc się do niego wprowadzić należy dopełnić ostatnich formalności. Najważniejsze jest zgłoszenie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Wniosek składamy do właściwego nadzoru budowlanego i dołączamy do niego:

  • Dziennik budowy;
  • Dokumentację odbioru przyłączy;
  • Kopie świadectwa energetycznego;
  • Oświadczenia wykonane przez kierownika budowy o zagospodarowaniu terenu przyległego, zgodności stanu domu z projektem i przepisami prawa).

Po złożeniu wniosku należy odczekać 21 dni – jeśli w tym czasie nie otrzymamy żadnego pisma oznacza to, że można rozpocząć oficjalną przeprowadzkę i zamieszkać w swoim domu.

Budowanie domu to proces, który należy zaplanować i rozłożyć w czasie. Dzięki temu działając krok po kroku unikniemy niespodzianek i przygotujemy się odpowiednio na każdy etap budowy.

Comments are closed.

Post Navigation