Jaki dom wychodzi najtaniej w budowie?

Na decyzję o budowie domu wpływa wiele czynników. Jeżeli jednym z nich jest koszt budowy, przed wybraniem konkretnego projektu wymarzonego domu, warto sprawdzić wszystkie propozycje rynku budowlanego i dowiedzieć się, jaki dom wychodzi najtaniej w budowie.

Ograniczenie kosztów związanych z wybudowaniem domu to dla większości inwestorów jedno z najważniejszych zadań. Aby rozsądnie oszacować wstępny kosztorys budowy, który pozwoli jak najlepiej określić zakres wydatków warto przeanalizować kilka ważnych aspektów: z jakich materiałów zostanie wybudowany dom, jaki będzie styl domu i jego architektura; ponadto jego konstrukcja, bryła budynku czy dobór instalacji i w końcowym etapie elewacja i wykończenie wnętrza.

Na co warto zwrócić uwagę?

Poniżej zebrane przez nas najistotniejsze elementy, które warto skonsultować z dobrą firmą projektową i architektem:

  • Lokalizacja domu
  • Technologia wznoszenia
  • Metoda budowania (system gospodarczy a firma budowlana)
  • Czas prowadzenia budowy – uzależniony od technologi budowania
  • Projekt domu – gotowy a wykonywany na indywidualne zamówienie
  • Kształt domu – np. po obrysie prostokąta lub kwadratu
  • Rodzaj dachu – dwuspadowy, czterospadowy lub z płaskim dachem
  • Układ użytkowo-funkcjonalny pomieszczeń
  • Ogrzewanie domu
  • Garaż obok domu a garaż przydomowy
  • Wybór stolarki drzwiowej i okiennej

Należy zwrócić szczególną uwagę na projekt domu.

Najtańszym typem domu jest dom parterowy z poddaszem użytkowym. Optymalna wysokość ścianki kolankowej to ok. 100cm. Dom powinien być zaprojektowany po obrysie prostokąta. Najlepiej, żeby miał dach dwuspadowy, bez lukarn, powoli nam to na wykorzystanie ścian szczytowych do wykonanie okien. Jeśli miałby to być dom z dachem czterospadowym to najtańszy będzie dom na obrysie kwadratu. Okna? Najtaniej z PCV. Maksymalnie dwa kominy. Nie należy bać się dużych przeszkleń. Trzeba jednak zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie domu na działce. Przeszklenia wyłącznie od strony południowej, co powoli to na dogrzanie domu w ciągu dnia. Od strony północnej należy zlokalizować jak najmniej okien, ewentualnie okno od kuchni, WC i pomieszczenia technicznego. Należy rozważyć wyposażenie domu w piec kominkowy typu „koza”, zamiast kominka. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie energii uzyskiwanej z tego źródła ciepła. Idealne połączenie do ogrzewanie podłogowe z kozą.

Materiały do budowy domu

Materiały budowlane w ogólnym rozrachunku stanowią od 60 do nawet 70% kosztów ogólnej budowy domu. Dlatego zanim stworzymy wizję naszego wymarzonego domu, wybór technologii budowy – dom murowany czy dom drewniany, pozwoli już na wstępie wyegzekwować kolejne kosztowne czynniki. Obecnie w Polsce prym wiodą nadal domy murowane, mimo iż szkieletowe domy drewniane – szybsze w budowie, stale pozostają rzadziej wybieraną propozycją. Dlaczego? Głównie z uwagi na tzw. sprawdzone budownictwo. Niemniej jednak decydując się na dom drewniany zyskujemy lżejszą konstrukcję domu, a co za tym idzie, obniżają się koszty, jakie musielibyśmy ponieść na fundamenty pod jego budowę. Dodatkowo niezwykle ważne, co otrzymuje każdy stawiający na dom drewniany, to szybki czas realizacji. W przypadku domu murowanego, budowa może trwać dłużej, ale będzie to budowa dla kilku pokoleń.

Kolejny krok to wybór materiałów przeznaczonych do wybudowania ścian zewnętrznych. W tym przypadku rynek budowlany oferuje nam szeroką gamę produktów, od materiałów ceramicznych, po bloczki z betonu komórkowego, bloczki sylikatowe, aż po keramzytobeton. Każdy z nich charakteryzuje się inną lekkością, trwałością i łatwością w budowie, a także poziomem izolacji termicznej. Im większy potencjał materiału, tym jego cena wyższa. Nasze projekty są w 99% procentach oparte na materiałach ceramicznych.

Strop

Istotnym kosztem budowy jest strop. Wybór technologii budowy stropu jest już określony w projekcie. Wydaje się, że najtańszą wersją stropu dla domów murowanych to stropy gęstożebrowe np. Teriva. Nie należy jednak bezrefleksyjnie rezygnować ze stropów wylewanych.

Trzymanie się budżetu

Bardzo ważne jest oszacowanie i przyjęcie wstępnego budżetu budowy. Problem dzisiejszych budów jest brak dostępności materiałów budowanych, w związku z czym często hurtownie promują droższe materiały, stąd trudność z utrzymaniu zaplanowanego budżetu. Warto prowadzić zestawienie wszystkich kosztów budowy, spisując nawet najmniejsze wydatki.

Piwnica – czy warto?

Chcąc wybudować stosunkowo tani dom, nie warto kierować się skomplikowanymi projektami, ale postawić na sprawdzoną tradycję. Na etapie szacowania kosztorysu inwestycji kluczowym aspektem jest decyzja o rezygnacji z piwnicy. Bez wątpienia dom bez piwnicy jest zdecydowanie tańszy w budowie. Jeżeli zależy nam na dodatkowym poziomie, musimy się liczyć z kosztami prac na głębokich wykopach, izolacji przeciwwilgociowej czy wykonaniu schodów. Szacuje się, że budowa piwnicy to dodatkowo do 30% kosztów całkowitych.

Tani dom – czyli jaki?

Na pytanie: „jak powinien wyglądać tani dom?” fachowcy odpowiadają: powinien być to dom tradycyjny, funkcjonalny, którego projekt skupia się na standardach. Bowiem im większe odstępstwa, tym większe koszty budowy domu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak dom wychodzi najtaniej w budowie. Bowiem za każdym wyborem stoi zmienna, uzależniona dziś w dużej mierze od cen rynku, inflacji, czy nawet województwa, w którym planujemy realizację inwestycji. Budowa taniego domu jest jednak możliwa, a o ograniczenie kosztów nie trudno, gdy początkowe oszacowanie kosztorysu rozpocznie się od analizy szeroko rozumianego rynku budowlanego (najnowszych propozycji, najnowszych technik, najlepszych rozwiązań).

Comments are closed.

Post Navigation