Typowy czy indywidualny cz.2/3, koszt projektu

Druga sprawa to koszt projektu. Od razu należy zaznaczyć, że koszt dokumentacji, kluczowej dla całego przedsięwzięcia, jest niewielką częścią ceny całej inwestycji. I niezależnie od tego, czy jest to projekt typowy, czy opracowany indywidualnie, zdarza się, że inwestor więcej zapłaci za kilka mebli, niż za pomysł i plany według których powstanie ten jeden wymarzony dom, w którym prawdopodobnie, spędzi większą część swojego życia. Niemniej jednak, porównując opracowanie gotowe (uwzględniając również koszt adaptacji), zawsze okaże się tańsze od projektu indywidualnego. Nawet przy założeniu, że inwestor wprowadzi wiele zmian – różnica będzie przynajmniej dwukrotna.

Wybór między projektem gotowym i indywidualnym, będzie też determinowany przez działkę, którą posiadamy. Dom typowy jest przewidziany na typową działkę. Regularny obrys, proste warunki hydrogeologiczne, płaska powierzchnia – to charakterystyka działki, która nie będzie powodowała kosztownych zmian w projekcie. Posiadając działkę o skomplikowanej geometrii, czy zróżnicowanej rzeźbie terenu, należy poważnie rozważyć zatrudnienie architekta. Również pewne wyjątkowe widoki, czy powiązania przestrzenne, jakie są walorem naszej działki, można wydobyć jedynie podczas indywidualnego sporządzania projektu.

Ryzyko lokalizowania projektu typowego na nietypowej działce jest owszem spore, ale biorąc pod uwagę kolejne kwestie – znacząco spada. O gotowym projekcie, szczególnie o popularnym wśród inwestorów, jesteśmy w stanie dowiedzieć się niemal wszystkiego, łącznie z zobaczeniem go już zrealizowanego „na żywo”, co pozwala sprawdzić, czy podoba nam się ten dom w rzeczywistości, a nie tylko na barwnej wizualizacji. Wiele wnieść może także zapoznanie się z wpisami na forach lub komentarzami pod projektem. Poza tym wielokrotnie zrealizowany projekt ma szanse być pozbawiony błędów. Nie oszukujmy się – w każdej dokumentacji mogą znaleźć się mniejsze bądź większe błędy, jednak dzięki temu, że kolejni inwestorzy je wyłapują – poprawki są na bieżąco uwzględniane w dokumentacji.

Wynika z tego, że sporą zaletą projektu będącego długo na rynku jest ciągła weryfikacja poprawności dokumentacji. Niestety zdarza się, że nie zostaje zweryfikowana technologia budowy. Projekt opracowany kilka lat temu, może być oparty o ówczesną ofertę rynkową i zdarza się, że nie najnowsze rozwiązania budowlane znajdują się w takich projektach. Należy na to zwrócić uwagę. Z drugiej strony, nowoczesne detale i materiały mogą okazać się bardzo interesujące, lecz pamiętać należy, że zasadnicze właściwości materiałów w starszych projektach są zawsze wystarczające i być może nie jest konieczne wykorzystywanie najnowszej oferty technologicznej.

Comments are closed.

Post Navigation