Zbrojenie stropu c.d.

IMG_3909

Techniki zbrojenia betonu

Technika zbrojenia betonu, bez względu na swój przebieg, jest procesem czasochłonnym. Ważne – do łączenia poszczególnych prętów czy siatek stosuje się strzemiona lub drut. Najprostszy sposób zbrojenia budowlanego polega na umieszczeniu prętów w odpowiednich miejscach i powiązaniu ich ze sobą za pomocą drutu wiązałkowego. To tzw. ręczne zbrojenie prętów, mało efektywne i mogące wpłynąć niekorzystnie na terminową realizację inwestycji.

W przypadku użycia nowoczesnych automatycznych narzędzi takich jak wiązarki do zbrojeń wydajność oraz tempo prac może zostać zwiększone nawet pięciokrotnie. Wiązarki do zbrojeń są niezwykle intuicyjnymi narzędziami, dzięki którym za pomocą jednego nacisku połączone zostają ze sobą elementy zbrojenia. Ta technika sprawdza się najlepiej w przypadku gęstej sieci połączeń.

Uwaga – chcąc znacząco przyspieszyć realizację budowy warto skorzystać z alternatywnego rozwiązania – prefabrykacji stali zbrojeniowej, wykonywanej przez producentów bezpośrednio dostarczających na plac budowy kompletne konstrukcje zbrojeniowe o wymaganych kształtach oraz trwałe połączonych ze sobą. Łączenie jest gotowe do montażu.

IMG_3910

W jaki sposób wykonuje się zbrojenie stropu?

Prace nad budową fundamentów rozpoczyna się od wytyczenia przyszłego budynku, przygotowania podłoża i co najważniejsze dokładnego zbrojenia, zanim wylana zostanie zaprawa. Przed przystąpieniem do zbrojenia warto pamiętać, że nie istnieją wytyczne określające prawidłowe ułożenie prętów pod fundamentami. Do prac wykorzystuje się stalowe pręty o średnicy od 12 do 16 mm, połączone strzemionami, które wykonane zostaną z prętów o średnicy około 6 mm. Pręty tworzą szkielet przestrzenny, usytuowany na osi ławy fundamentowej. Zastosowanie strzemion dodatkowo zapewnia trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Istotne jest aby pręty główne zbrojenia mocowane były na zakładkę, przy zachowaniu sugerowanych odległości: 50 cm przy prętach z gładkiej stali zbrojeniowej i 40 cm przy prętach ze stali żebrowanej. Połączenia wykonuje się ręcznie przy użyciu drutu wiązałkowego lub automatycznie z pomocą wiązarki do zbrojeń.

Szczególną uwagę podczas zbrojenia należy zwrócić na naroża, gdzie łączone są ze sobą wszystkie pręty podłużne. Zbrojenie naroży odbywa się w dwojaki sposób: poprzez wygięcie końcówek prętów głównych pod kątem prostym bądź poprzez zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w postaci prętów narożnych, wygiętych pod kątem 90 stopni. Jest to zdecydowanie bardziej wytrzymałe zbrojenie naroży, zwiększające odporność na obciążenia danej konstrukcji.

IMG_3913

Jakie błędy popełniane są podczas zbrojenia?

Samodzielne zbrojenie elementów na budowie to nie lada wyzwanie. Zdobyta wiedza oraz umiejętności mogą szybko spotkać się z całym szeregiem błędów. A te mogą zostać popełnione już na samym początku. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Zacznijmy od nieodpowiedniej długości zakładki, którą stosuje się w przypadku układania prętów. Zbyt mała zakładka przyspieszy niszczenie się elementów, a na powierzchni betonu z czasem mogą pojawić się rysy. Podobnie jest ze zbyt małą długością zakotwienia, która może poważnie wpłynąć na wady konstrukcyjne obiektu. Koszty realizacji prac mogą zostać zwiększone jeżeli zapomnimy o wcześniejszym przygotowaniu starterów.

Do częstych błędów zaliczyć można również zbyt małą bądź zbyt dużą ilość prętów w przekroju, utratę ciągłości zbrojenia, niewłaściwą lokalizację zbrojenia, brak zabezpieczeń przed przemieszczaniem czy brak dodatkowych wzmocnień. Ma to szczególne znaczenie jeśli realizujemy projekt domu z poddaszem lub projekt domu piętrowego, gdzie strop będzie szczególnie intensywnie użytkowany. Chcąc przystąpić do zbrojenia na własną rękę, warto wziąć pod uwagę możliwe potknięcia i zgłębić o nich wiedzę przed przystąpieniem do prac.

Comments are closed.

Post Navigation