Strop gęstożebrowy Teriva

c.d.

Strop Teriva wykonuje się zupełnie inaczej niż strop żelbetowy monolityczny. Mamy tutaj bowiem do czynienia z różnymi elementami: prefabrykowanymi belkami (które są głównym elementem nośnym stropu), betonowymi pustakami (będącymi wypełnieniem stropu) oraz betonem lanym na budowie.

Występują różne rodzaje stropów Teriva, które różnią się między sobą:

  • kształtem i wymiarami pustaków,
  • rozstawem osiowym belek (45 cm lub 60 cm),
  • wysokością konstrukcji stropu (od 24 do 34 cm),
  • grubością płyty wylewanej na budowie (3 cm lub 4 cm).

Rozpiętość tych stropów wynosi od 2,4 m do 7,8 m.

Prefabrykowane belki stropowe Teriva składają się z betonowej stopki, w której jest zatopione zbrojenie. W dolnej części belki ułożone są podłużnie 2 pręty o średnicy 8 mm. W niektórych belkach zbrojenia jest więcej – jest to tzw. zbrojenie dodatkowe, a jego ilość i średnica zależy do długości belki i rodzaju stropu Teriva. Z betonowej stopki wystają dodatkowe pręty – poprzeczne o średnicy 5 mm tworzące kształt trójkąta oraz pręt podłużny o średnicy 8 mm. Całość tworzy kratownicę przestrzenną.

Pustaki w stropie Teriva wykonuje się z betonu tradycyjnego (ale te są dosyć ciężkie) lub betonu na kruszywie lekkim, które – ze względu na mniejszy ciężar – są łatwiejsze do układania i częściej stosowane.

Jak wykonać strop Teriva?

Do montażu stropu nie jest potrzebny dźwig ani inny ciężki sprzęt. Belki układa się tak, by opierały się na podporze co najmniej 11 cm. Niektóre z nich wymagają podstemplowania podporami montażowymi, gdyż nie są wystarczająco sztywne. Na belkach opierają się pustaki. Przy wieńcach i żebrach rozdzielczych trzeba je zaślepić, żeby podczas betonowania nie wlał się do nich beton.

Często wykonuje się też żebra rozdzielcze, które mają postać zwykłych belek monolitycznych zbrojonych na budowie (trzeba pod nimi zrobić deskowanie i podeprzeć je stemplami). Leżą one prostopadle do belek nośnych, zwykle w połowie rozpiętości stropu. Pod ścianami działowymi biegnącymi równolegle do belek stropowych potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie, które stanowią zazwyczaj dwie belki Teriva ułożone obok siebie (czasem rozsunięte). Strop Teriva jest oparty na ścianach nośnych podobnie jak strop żelbetowy monolityczny – za pośrednictwem wieńców.

Po ułożeniu wszystkich elementów całość jest zalewana betonem, który wypełnia przestrzeń nad belkami oraz tworzy cienką płytę o grubości 3 cm lub 4 cm nad pustakami (jest to tzw. nadbeton). Podczas betonowania trzeba zagęszczać mieszankę, a po zalaniu stropu pielęgnować beton – podobnie jak w stropie monolitycznym żelbetowym.

Jaki strop jest lepszy – Teriva czy monolityczny?

Na to pytanie nie odpowiemy, bo to, co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą. Porównamy jednak najważniejsze cechy obu stropów.

Strop żelbetowy monolityczny Strop Teriva
wymaga pełnego deskowania i podparcia stemplami na całej powierzchni deskowanie tylko pod żebrami rozdzielczymi i innymi belkami monolitycznymi, stemple pod belkami
zazwyczaj pozwala na dowolne rozmieszczenie na nim ścianek działowych ścianki działowe równoległe do belek wymagają dodatkowego podparcia
mała grubość duża grubość, od 24cm
czasochłonny krótki czas montażu
można go zastosować przy dowolnym kształcie bryły budynku ograniczenia ze względu na długość i rozstaw prefabrykowanych belek

Jak widać z powyższej tabeli, jeśli na etapie budowy zechcemy zmienić układ ścianek działowych leżących na stropie albo słupów podpierających więźbę, w przypadku już zrobionego stropu Teriva może to być niemożliwe, a w sytuacji, gdy jeszcze go nie wykonano – takie zmiany mogą pociągnąć za sobą konieczność przeprojektowania stropu. Na stropie monolitycznym ścianki działowe zazwyczaj można rozmieszczać dowolnie.

Co ważne – niezależnie od tego, na jaki strop się zdecydujemy, musimy wykonywać wszystkie elementy zgodnie z projektem i stosować takie materiały, jak wskazano w projekcie domu. Wszelkie zmiany, jakich będziemy chcieli dokonać w tym zakresie, powinniśmy konsultować z projektantem lub kierownikiem budowy.

Konsultacja z architektem będzie niezbędna również wtedy, gdy zechcemy zmienić strop Teriva na lany lub odwrotnie, ponieważ taka zmiana może pociągnąć za sobą konieczność przeprojektowania innych elementów budynku, np. więźby dachowej lub schodów.

Comments are closed.

Post Navigation